Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Przemoc domowa

Czcionka:

DEFINICJA ZJAWISKA PRZEMOCY

Przemoc domowa określana jest jako „każde zachowanie skierowane wobec osoby bliskiej, którego celem jest utrzymanie nad nią kontroli i władzy. Przemoc to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciwko członkowi rodziny naruszające jego godność oraz podstawowe prawa i wolności, powodujące cierpienie i szkody”

Od dnia 22 czerwca 2023 r. w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, obowiązuje nowa i rozbudowana w stosunku do poprzedniej definicja przemocy domowej, przez którą rozumie się: „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,

b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,

c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,

d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,

e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej” (art. 2 ust. 1 pkt 1).

Rodzaje przemocy:

 

1. Przemoc fizyczna – jej celem jest zadanie ofierze bólu fizycznego, uszkodzenie jej ciała, pogorszenie jej zdrowia lub pozbawienie ją życia, tj. bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnienie i inne.

2. Przemoc seksualna – to zachowanie zmuszające ofiarę do podjęcia niechcianych zachowań seksualnych, obcowania płciowego wbrew jej woli, tj. gwałt, wymuszanie pożycia seksualnego, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych .

3. Przemoc psychiczna – to zachowanie, którego celem jest umniejszanie poczucia własnej wartości ofiary, wzbudzanie w niej strachu, tj. izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie.

4. Przemoc ekonomiczna – to każde zachowanie, którego celem jest ekonomiczne uzależnienie ofiary od sprawcy, tj. niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokojenie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych oraz sprzedawanie ich.

5. Zaniedbanie – to ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych, tj. pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb

6. Cyberprzemoc - to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera., przejawia się poprzez agresję słowną, np. wyzywanie na czatach internetowych, umieszczanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby; upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów, zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych, włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników, szantażowanie, ujawnianie sekretów, wykluczanie z grona „znajomych” w Internecie, celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci.

Zespół Interdyscyplinarny w gminie Lanckorona

W celu zapobiegania zjawisku przemocy w naszej gminie funkcjonuje Zespół Interdyscyplinarny. Ma on na celu skupienie przedstawicieli wszystkich instytucji i służb z terenu gminy, których wspólne działania mogą kompleksowo przyczynić się do ograniczenia zjawiska przemocy w rodzinie i stworzenia systemu wsparcia dla osób i rodzin gdzie występuje zjawisko przemocy. 

Zespół Interdyscyplinarny zajmuje się diagnozowaniem problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym; inicjuje działania profilaktyczne, edukacyjne i informacyjne mające na celu przeciwdziałanie przemocy domowej; inicjuje działania w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz ją stosujących; opracowuje projekt gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochronę osób doznających przemocy domowej; rozpowszechnia informacje o instytucjach , osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, powołuje grupy diagnostyczno-pomocowe i monitoruje realizowane przez nie zadania; monitoruje procedury „Niebieskie Karty”; przekazuje informacje, o zmianie miejsca zamieszkania objętych procedurą „Niebieska Karta”; kieruje osoby stosujące przemoc domową do uczestnictwa w programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową; składa zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

 

Natomiast indywidualnymi przypadkami występowania przemocy zajmują się grupy diagnostyczno- pomocowe, zwoływane na skutek zgłoszeń i podejmowanych interwencji, w celu wszczęcia procedury „Niebieska Karta”:

 

Grupy diagnostyczno- pomocowe dokonują oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową; realizują procedury „Niebieskie Karty” w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia; zawiadamiają osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury „Niebieskie Karty” pod jej nieobecność; realizują działania w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową; występują do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową;

występują do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. –Kodeks wykroczeń; monitorują sytuację osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”; zakańczają procedurę „Niebieskie Karty”; dokumentują podejmowane działania, stanowiące podstawę o uznania braku zasadności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty” lub wszczęcia procedury „Niebieskie Karty; informują przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego o efektach podjętych działań w ramach procedury „Niebieskie Karty”

 

Inne instytucje pomocowe

Nazwa

Adres

Godziny przyjęć

Kontakt

 Punkt Wsparcia
i Informacji

  Lanckorona,

  ul. 3 Maja 11 (budynek GOPS)

   Poniedziałek 15.30-17.00

   Środa 8.00-10.00

   (33) 876 36 99

   (33) 876 35 91

 Punkt Konsultacyjno-  Informacyjny

(dyżur Psychologa)

 Lanckorona,

 ul. 3 Maja 11 (budynek                             GOPS

Zapisy w Punkcie Kon.-Inf. lub  w GOPS w godzinach pracy

 (33) 876 36 99

  (33) 876 35 91

Posterunek Policji 

w Lanckoronie

Lanckorona

ul. 3 maja 11 

Dyżur Kierownika: w każdy poniedziałek w godz.

10.00 -14.00

Telefon całodobowy do KP Kalwaria Zebrzydowska: 47 83 27 450

47 83 27 480

 

 Komisariat Policji w  Kalwarii  Zebrzydowskiej

 Kalwaria Zebrzydowska,

 ul. Targowa 1

 Całodobowo

 

  (33) 876 66 07

 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza

 Radocza,

 ul. Dworska 9a

 Poniedziałek – piątek w godz.    8.00-20.00

  (33) 873 10 01

 Darmowa Pomoc  Prawna

 Kalwaria Zebrzydowska,

 al. Jana Pawła II 7

Zgłoszeń należy dokonać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu. 

33 873 42 78

Telefony Zaufania

NIEBIESKA LINIA:  22 668 70 00

Telefon Zaufania dla ofiar przemocy: 800 120 226

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny